14.aprīlī – Talsu pilsētas dzimšanas dienas priekšvakarā, pavasara plaukumā – Talsu pilsētas «Skaņu starā» Zvaigžņu ielas nogāzē uzziedējis «Skaņu puķu dārzs». «Tas izplaucis, pateicoties vairākiem simtiem cilvēku, kuri noticēja, ka šādu dārzu var radīt pašu spēkiem, sev un draugiem par prieku,» saka tā idejas autore, Talsu novada fonda projekta vadītāja Indra Kļaviņa.Skaņu dārza idejas autore ir talsiniece, arhitekte Indra Kļaviņa. Pirms dažiem gadiem aptuveni 300 cilvēku viņai noticēja, ka pilsētā varētu tapt kāds neredzēts, ar skaņu saistīts vides objekts. Šobrīd tas vietu atradis Zvaigžņu ielas nogāzē.
Saskaņā ar Talsu pakalnu loka dzīvināšanas plāna risinājumiem, Skaņu stars aizsākas pie Talsu tautas nama, vijas gar Talsu Mūzikas skolu un turpinās pa Lielo ielu un tālāk – pa Raiņa ielu. Pakalnu loka īpašā vīzija vēsta, ka «Lielā un Raiņa iela lepojas būt Skaņu stars, kur skan vairāk nekā visur citur tik ļoti muzikālajos Talsos.» Un bija skaidrs, ka tur jābūt īpašam vides objektam, līdz ideja aizveda līdz Skaņu puķu dārzam. Tā darbības pamatā ir skaņu instrumentu izgudrotāju Daniela Šmita (Daniel Schmidt) un Paula Drešera (Paul Dresher) ideja, kas pilnveidota un attīstīta tepat Talsos. Jau pirms vairākām nedēļām puķes gatavoja Talsu 2.vidusskolas 8.klases audzēkņi, pēc tam tos krāsās ietērpa Talsu Valsts ģimnāzijas jaunieši, bet SIA «LAC serviss» komanda strādāja pie piemērotākajiem kātiem. Ne viss izdevās uzreiz, līdz pēc vairākiem prototipiem nonākuši pie labākā rezultāta un aptuveni 30 puķēm.
Skaņu puķes «zieds» izgatavots no mitrumizturīgā finiera, tā viducī ripinās Talsu 2.vidusskolas dizaina un tehnoloģiju skolotāja Visvalža Vismaņa izloloti «putekšņi» jeb izvirpotas koka bumbiņas, kas, atsitoties pret zieda malām, rada savdabīgu skaņu. «Man ļoti patīk!» tā pēc atklāšanas atzīst Indra Kļaviņa. «Visu laiku vēl bija tāda nedrošība un neziņa, vai izdosies tieši tā, kā iecerēts, jo tiešām visu laiku bija eksperimenti, prototipu veidošana… Bet beigu beigās tiešām iznācis jauki. Un ideja bija, lai tas būtu ar skaņu saistīts objekts, bet lai nebūtu tā, ka tas skanētu uzmācīgi no rīta līdz vakaram un traucētu apkārtējiem cilvēkiem dzīvot. Bet tikai tajā brīdī, kad kāds cilvēks pienāk klāt un viņu saudzīgi iešūpo, tad arī rodas šī skaņa.
Ar skaņu dārzu talsinieki gribējuši parādīt, ka ne vienmēr jāgaida rīcība no pašvaldības – ar idejām un praktisku darbu savu pilsētu var uzlabot arī paši. Vides objekts tapis par ziedojumiem, iegādājoties Indras Kļaviņas grāmatu «Roterdamas raibās rindiņas jeb viens gads latviešu studenta dzīvē tālu no mājām». Tā iesaistījušies aptuveni 300 cilvēku, palīdzējusi arī Talsu pilsētas pārvalde, vairāki uzņēmumi un māksliniece Ildze Ose. Atklāšanas pasākumā paldies saņēma visi iesaistītie, un uzņēmējs Uģis Lauzējs, kuram tāpat kā pašai Indrai Kļaviņai sirds pukst ar Talsiem vienā ritmā, saka: «Mans lielākais vēlējums būtu – lai mums šeit pēc nedēļas, divām vai vēlāk nebūtu jāatgriežas un jāsāk labot! Tas ir aicinājums visiem, kas šo objektu apmeklēs – ar cieņu pret tiem cilvēkiem, kas tajā ieguldījuši darbu. Tie ir ne tikai uzņēmumi, ne tikai pieauguši cilvēki, bet arī jūsu pašu bērni, kas tajā bija iesaistīti. Tāpēc lietosim saudzīgi.»
Talsu pilsētas dzimšanas priekšvakars noslēdzās Skaņu stara sākumā – Talsu tautas namā, kur arhitekte parādīja, ka ir arī talantīga komponiste, savai pilsētai un draugiem uzdāvinot koncertu «Skaņu dārza iešūpošana» ar pašas sacerētām dziesmām.
Video
"No ideju sēkliņas izplaukst Skaņu puķu dārzs"
Video par Skaņu puķu dārza atklāšanu var noskatīties
šeit. TV9 Pakalni veidotais sižets skatāms
šeit.
Projektu Nr. 2023.LV/NVOF/MIC/055/21 “Filantropija vietējai kopienai Talsu novadā” finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.