Jaunumi

Iedzīvotāju forums ar negaidītu turpinājumu

Nedēļas nogali vairāki desmiti aktīvāko novadnieku iesāka nu jau sestajā Iedzīvotāju forumā. Salīdzinot ar skaistu sapņošanu par vizuāli un saturiski pievilcīgu novadu pirms četriem gadiem, šoreiz radītās idejas jau bija piezemētākas. Turklāt negaidīti šim forumam sekos turpinājums - jūlija sākumā interesenti meklēs atbildi uz jautājumu – kā katrs pats praktiski var palīdzēt savam novadam?
Katram Iedzīvotāju forumam top jauna metode, kā radoši idejas radīt. Šoreiz tika apspēlēta ēšanas tēma un foruma dalībnieki radīja jaunas receptes jeb rīcības piecās jomās – pilsoniski aktīva, iekļaujoša, ģimeniska un izglītota kopiena; radoša, enerģiska un veselīga sabiedrība; mājoklis, vide un mobilitāte; konkurētspējīga un atpazīstama uzņēmējdarbības vide; efektīva, iedzīvotājiem tuva un klientorientēta pašvaldība. “Ēdiens mums katram ir svarīga lieta, sākot no brokastīm līdz kādam varbūt ēšanai pat naktīs. Un kā analoģija arī novada attīstības programmā ir rīcības bez kurām nekas nevar notikt,” ideju skaidro viena no Iedzīvotāju foruma organizatorēm Indra Kļaviņa. “Un šajā gadījumā mēs salīdzinājām rīcības ar ēdienu. Mēģinājām rīcības salikt kā uztura piramīdā, lai saprastu, kura lieta ir svarīgāka un kura mazāk svarīga. Un kad tās tika apstrādātas, tad radās jaunas idejas, kas bija tās jaunās receptes.”
Talsiniekiem Iedzīvotāju foruma ideja jau pazīstama, bet bijušajiem kaimiņnovadiem, kas pievienojušies Talsu novadam, šī ir jaunums. “Tā bija interesanta pieredze un vērtīgs pagrūdiens vienam ar otru satikties, aprunāties un nofokusēties uz vienu kopīgu mērķi,” pēc foruma atzīst rojniece Kristīne Maslovska.
“Pārāk maz sakārtota tūrisma infrastruktūra. Sazobē ar to iet autoceļi, kas gan Latvijā, gan mūsu novadā ir sāpīga problēma. Grupā nonācām arī pie atziņas, ka mums trūkst līderisku personību vai atpazīstamu cilvēku, kas būtu kā motivācija un drosme gados jauniem cilvēkiem uzsākt ko jaunu, noticēt savām spējām,” nelielu ieskatu savas grupas darbā sniedz uzņēmējs un Iedzīvotāju foruma dalībnieks Uģis Lauzējs. Savukārt, Kristīnes Maslovskas grupa nonākusi pie idejas, ka nepieciešams stiprināt iedzīvotāju iesaisti un veidot aktīvo iedzīvotāju sadarbības platformas. Citas grupas diskutēja par nepieciešamību iedzīvotājus izglītot daudzdzīvokļu namu apsaimniekošanā, atkritumu apsaimniekošanu, Talsu novada mājas lapas papildināšanu un neskaitāmi daudz citām idejām.
Kamēr bijušajiem kaimiņnovadiem šī ir jauna pieredze, tikmēr Uģis Lauzējs jau piedalījies vairākos forumos, un viņš ir pārliecināts, ka tajos radītās idejas patiešām top par realitāti. Piemēram, sakārtoti gan ceļu posmi, gan parādās infrastruktūra velobraucējiem. “Tas process nav ātrs, bet es negribētu noniecināt, ka nekas netiek darīts. Vienkārši cilvēki, man liekas, reizēm nepietiekoši to novērtē - vienmēr gribas ātrāk, vairāk un efektīvāk,” saka U. Lauzējs.
Pēc pirmā Iedzīvotāju foruma 2002.gadā aktīvie talsinieki sanāca kopā, nodibināja Talsu novada fondu un praktiski paši ķērās pie ideju realizēšanas. Tā parādot, ka, lai uzlabotu vidi sev apkārt, ne vienmēr jāskatās tikai pašvaldības virzienā. Šogad foruma dalībnieki nolēma rīkoties līdzīgi – ja 4.jūnija tikšanās vairāk bija kā problēmu un ierosmju apkopojums, tad jūlija sākumā nākamajā tikšanās reizē jau sekos konkrētāki plāni. Bet kā iesaistīties pašam sava novada sakārtošanā? Uģim Lauzējam formula ir elementāra – vienkārši iet un darīt. “Kaut vai paņemt pindzeli rokās un nokrāsot savu žogu, nopļaut zāli. Tāpat arī atnākt uz forumu, veltīt savu laiku, paust nostāju un idejas, uzklausīt citu idejas un līdz ar to pilnveidot sevi.”
“Visas idejas apkoposim, sniegsim tādu diezgan detalizētu izvērtējumu. Tas būs redzams gan Talsu novada fonda mājas lapā, gan nodosim pašvaldības rīcībā. Jo šajās tikšanās reizēs – gan apkaimes darbnīcās, gan forumā - parādījās tādas konkrētākas un vajadzīgākas lietas, ko varbūt Attīstības programmā nevar tā saskatīt,” saka I. Kļaviņa.
Pirms četriem gadiem ļoti aktīvi Iedzīvotāju forumā skanēja ideja par multifunkcionālo halli un peldbaseinu. Novērojumu, ka šoreiz idejas piezemētākas, Indra Kļaviņa skaidro ar situāciju, kādā šobrīd atrodamies. “Arī katrs no mums, katrā ģimenē esam spiesti domāt par kādām lietām, ko mēs agrāk varbūt esam plānojuši atļauties, bet šobrīd atļauties vairs nevaram. Situācija gan ar pieeju enerģijai, gan ar dažādiem citiem ierobežojumiem un globālām izmaiņām visapkārt, tomēr liek par kādām lietām domāt citādāk. Bet ir ļoti svarīgi, lai tieši no mazajām lietām rastos lielums. Ja lielās idejas ir sarežģītāk virzāmas finansiālu apgrūtinājumu dēļ, tad mazās idejas iedzīvotājiem, cilvēku grupām, biedrībām un arī pašvaldībai ir iespējamas. Un no tā radīsies prieks - šodienas apstākļos ir svarīgi, ka mēs par kaut ko rūpējamies. Un mums jāsaglabā prieks, lai ir spēks rūpēties.”

Video par Iedzīvotāju forumu var noskatīties šeit.
Iesaki draugiem:   Draugiem.lv

Piesakies jaunumu saņemšanai

Aktuālā informācija

Talsu novada V Iedzīvotāju foruma rezultāti

Muzikālās kāpnes, piknika parks, krāsainas ielas, krāsu ziedošanas punkts vecpilsētas atjaunošanai, gaisa tramvajs un kuršu pils projekcija Talsu pil

LASĪT TĀLĀK

Ātrās saites

Seko mums