Eiropas Brīvprātīgais darbs

Eiropas Brīvprātīgais darbs kā varoņa ceļojums pasaku zemē

Maijā Talsu novada fonds piedalījās 2 starptautiskās apmācībās, kas turpmāk ļaus daudz veiksmīgāk darboties Eiropas Brīvprātīgā darba jomā. Jaunās zināšanas palīdzēs sagatavot vietējos jauniešus vienai no nozīmīgākajām misijām dzīvē un ar interesantām metodēm ļaus ārzemju brīvprātīgajiem aizvadīt neaizmirstamus mēnešus Latvijā.

Pirmās no apmācībām - „Sharing best practices in PDT” - notika Romā, Itālijā, kur no 16.līdz 19.maijam satikās nosūtītājorganizācijas no vairākām Eiropas valstīm, lai dalītos labās prakses piemēros un metodēs, kā sagatavot jauniešus brīvprātīgajam darbam ārvalstīs. Talsu novada fonds ir jaunpienācējs šajā jomā, tāpēc organizācijai bija patiešām daudz ko mācīties no kolēģiem. Apmācības ļāva saprast, ka pirms-aizbraukšanas apmācībām patiesībā ir ļoti liela loma visā brīvprātīgā darba posmā – pieļaujot kļūdas, tas var atmaksāties turpmākajos mēnešos, un tā vietā, lai izbaudītu vienu no lieliskākajām iespējām dzīvē, jaunietis var justies vīlies un nesaprasts. Metodes, ko organizācijas jau izmanto, lai motivētu un sagatavotu brīvprātīgos, ir ļoti dažādas, sākot no īpašu brīvprātīgā darba kastu izgatavošanai līdz vēstuļu rakstīšanai pašiem sev. Turklāt Eiropas brīvprātīgo darbu var salīdzināt kā pasaku varoņa ceļojumu, kurā mēs – nosūtītājorganizācijas – varam būt kā burvji, kas īstajā brīdī pasniedz tās brīnumnūjiņas, kas brīvprātīgajam nepieciešamas, lai pilnveidotos, iegūtu jaunas prasmes un izbaudītu neaizmirstamus piedzīvojumus svešā valstī un organizācijā.

Apmācībās liela uzmanība tika pievērsta arī jautājumam, kā brīvprātīgajā darbā iesaistīt jauniešus ar īpašām vajadzībām. Tāpēc arī pašiem apmācību dalībniekiem ar aizsietām acīm uz vairākām stundām bija iespēja mazliet iejusties to cilvēku ādā, kas dzīvi pavada tumsā. Apmācībās piedalījās arī divi dalībnieki ar īpašām vajadzībām, kas bija ļoti vērtīgs piedzīvojums. Tas ļāva izprast nianses, par kurām jāpiedomā uzņemot šādus īpašos jauniešus savā organizācijā, bet pats svarīgākais – tas mudināja nebaidīties iesaistīt jauniešus brīvprātīgajā darbā, jo viņu pozitīvisms, skatījums un dzīvi un veids, kā viņi sadzīvo ar fiziskajiem ierobežojumiem, ļoti daudz māca citiem.

Otrās apmācības „Learn to F.L.Y. in EVS” notika Antālijā, Turcijā no 24. līdz 29. maijam. Šajās apmācībās piedalījās visi tie, kuri ir iesaistīti Eiropas Brīvprātīgā darba aktivitātēs – mentori, koordinatori un treneri. Apmācībās lielākais uzsvars tika likts uz izpratni par to, kā strādā Eiropas Brīvprātīgais darbs, kādas lomas ir katram projektā iesaistītajam un, kādas mācību metodes var izstrādāt kopīgiem spēkiem. Ir ļoti daudz dažādu metožu, kā palīdzēt brīvprātīgajiem ne tikai iekļauties vietējā sabiedrībā, bet arī, kā savu ikdienu uzņēmējorganizācijā veidotu tā, lai pēc iespējas vairāk mācītos no saviem darbiem. Mācīšanās process brīvprātīgā darba projekta laikā ir vissvarīgākais, tāpēc apmācībās tika izstrādāti mācīšanās instrumenti, kurus var pielāgot jebkāda veida projektam. Strādājot starptautiskajās grupās, tika izveidoti pieci mācību instrumenti. Tie bija gan tādi, kas palīdz apgūt vietējo valodu, iepazīt kultūru, izaicināt pašam sevi, gan pavisam praktiski, lai dzīvi projekta laikā padarītu pēc iespējas aizraujošāku un no tā vēl mācīties. Visiem apmācību dalībniekiem liels izaicinājums bija komunicēt ar dalībnieci, kura ir kurla. Tas lika aizdomāties par to, kā cilvēkus ar īpašām vajadzībām iekļaut un apzināt viņu nepieciešamības. Katrs dalībnieks atrada savu veidu, kā komunicēt šajā situācijā un, iesaistot kurlo dalībnieci, tika radītas vairākas idejas, kuras turpmāk varēs izmantot arī darbā ar cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

Apmācību kursa laikā dalībnieki tika iepazīstināti ar nozīmīšu, jeb Badge sistēmu. Tā ir interneta vietne, kurā var katra organizācija var izveidot savu projektu, piesaistīt tam nozīmītes, kuras projekta laikā brīvprātīgajam ir jānopelna. To var izdarīt, veicot konkrētas aktivitātes, piemēram, prezentāciju sagatavošanu, iniciatīvas izrādīšanu, komunikāciju vietējo valodā, u.c. Pelnot šīs nozīmītes, jau veidojas pamats Youthpass astoņām kompetencēm. Arī šajās apmācībās tika runāts par pasaku varoņa ceļojumu – tas ir sākuma punkts, izaicinājumi, varoņi, darbi, kas jāpaveic, un atskats uz ceļojumu, lai sperot, nākamo soli, brīvprātīgais būtu drošāks un zinātu, kādu virsotni vēlas sasniegt nākamo.

Talsu novada fonds abas apmācības – „Sharing best practices in PDT” un „Learn to F.L.Y. in EVS”, kas notika Eiropas Savienības programmas „Erasmus+” ietvaros, uzskata par veiksmīgu ieguldījumu savas kompetences uzlabošanā, un ir pārliecināts, ka jaunās zināšanas noderēs gan uzņemot Eiropas Brīvprātīgā darba veicējus savā organizācijā, gan arī sagatavojot vietējos jauniešus savas EBD varoņa ceļojumam citviet pasaulē.


Iesaki draugiem:   Draugiem.lv

Piesakies jaunumu saņemšanai

Aktuālā informācija

Talsu novada V Iedzīvotāju foruma rezultāti

Muzikālās kāpnes, piknika parks, krāsainas ielas, krāsu ziedošanas punkts vecpilsētas atjaunošanai, gaisa tramvajs un kuršu pils projekcija Talsu pil

LASĪT TĀLĀK

Ātrās saites

Seko mums