Jaunumi

Ar fonda atbalstu muzejs atjauno tāfelklavieres

Talsu novada muzeja muzeja krājumā savu otro dzimšanas dienu gaida retas tāfelklavieres “Lichtenthal”. Muzejs vēlas rast finansējumu to atjaunošanai, lai vēsturisko mūzikas instrumentu padarītu pieejamu ikvienam apmeklētājam, atspoguļojot patieso 19. gadsimta klasiskās mūzikas skanējumu koncertos. Šobrīd noslēdzies instrumenta atjaunošanas pirmais posms.

“Kopš 1986. gada, kad šīs retās un nenovērtējamās tāfelklavieres Talsu novada muzejs iegādājās Valdemārpilī, tās ir stāvējušas muzeja krājumu glabātuvē, gaidot savu otro dzimšanas dienu, lai pēc daudziem gadiem klusuma varētu priecēt ne tikai ar savu skaistumu, bet arī ar izslavēto “Lichtenthal” klavieru skaņu,” tā informē Talsu novada muzeja galvenā speciāliste darbā ar sabiedrību Laura Ratniece. “Mēs tāfelklavieres gribam restaurēt, lai padarītu, ko tik retu un interesantu, pieejamu ikvienam cilvēkam, atspoguļojot patieso 19. gadsimta klasiskās mūzikas skanējumu koncertos.”

Plāns ir atjaunot tāfelklavieres līdz muzeja 100 gadu jubilejai, kas tiks svinēta 2023. gadā. Piesaistīts finansējums no Valsts kultūrkapitāla fonda un papildus izmantots jau iepriekš talsinieku saziedotais finansējums – 2018.gadā Talsu novada muzejam bija sapnis par savu koncertflīģeli, un kopā ar Talsu novada fondu un komponistu Tomu Juhņeviču tika uzsākta ziedojumu vākšanas akcija. Kopumā tika tika savākti 745.40 eiro, un ar Toma Juhņeviča atbalstu, Talsu novada muzejs šos līdzekļus vēlējās ieguldīt “Lichtenthal” tāfelklavieru restaurācijā.

Instrumentu atjauno viens no labākajiem ērģeļu un klavieru restauratoriem Latvijā – Jānis Kalniņš. Viņš atzinis, ka saglabājušies “Lichtenthal” instrumenti ir muzejisks retums, pašlaik nav zināms neviens šāda veida instruments, kurš būtu spēlēšanas kārtībā. Restaurācijas procesā tika demontētas stīgas ar virbuļiem, dzelzs rāmis un klusinātāji ar mehāniku, kā arī tika noņemts rezonators. Tika veikta finierējuma tīrīšana. Noņemot netīrumus un vecās šellakas kārtu, atklājās, ka finierēšanai izmantoti dažādu sugu finieri: augšējais vāks un priekšējais panelis finierēts ar palisandru, korpusa sāni un aizmugure ar sarkankoku. Lai izlīdzinātu vizuālās atšķirības, pielietota 19. gadsimtam tradicionāla apdares metode, koka tekstūras atšķirības izlīdzinot ar uzzīmētām šķiedrām. Šo zīmējumu diemžēl nav iespējams saglabāt, jo tas ir šellakas kārtā. Korpusa sānu finierējumu izdevās saglabāt. Papildus tam salīmētas arī korpusa konstrukcijas un sastiprinātas ar dībeļiem. Visas tāfelklavieru virsmas sagatavotas finierēšanai ar jaunu, atbilstošas sugas nažfinieri un piemeklētu tekstūru, pēc iespējas līdzīgāku oriģinālam.

2022. gada 15. decembrī noslēdzās Talsu novada muzeja „Lichtenthal” tāfelklavieru restaurācijas 1. posms. "Šis ir pavisam neliels solis garajā ceļā uz „Lichtenthal” tāfelklavieru koncertiem, bet mēs esam gandarīti par paveikto, un vēlamies izteikt pateicību tiem, bez kuriem šis solis nebūtu iespējams," saka Talsu novada muzejs. "Paldies restaurācijas projekta čaklajām rokām „Ugāles ērģeļbūves darbnīcai”, kā arī Valsts kultūrkapitāla fondam , Kurzemes plānošanas reģionam un Latvijas valsts mežiem par finansiālo atbalstu. Paldies arī Talsu novada fondan par palīdzību ziedojumu vākšanā. Esam no sirds pateicīgi ikvienam ziedotājam, kurš ir atbalstījis mūsu sapni. Šis ir tikai sākums. Jauns gads sāksies ar jauniem centieniem atrast finansējumu un atbalstu nākošajam restaurācijas posmam. Mēs esam apņēmības un cerību pilni Talsu novada muzejā izdzirdēt „Lichtenthal” tāfelklavieru bagātīgo skanējumu, tāpēc nebaidīsimies sacīt - uz tikšanos koncertos!" Lai tiktu sākts klavieru otrais restaurācijas posms, ir nepieciešams papildus finansējums. Kopā ar Talsu novada fondu tiek atkārtoti atvērts ziedojumu konts tāfelklavieru restaurācijai, lai muzeja darbinieku izlolotais sapnis par “Lichtenthal” tāfelklavieru skanējumu muzeja muižas zālē pēc iespējas ātrāk nonāktu pie muzeja apmeklētājiem un 19.gs. mūzikas cienītājiem.

Ziedot tāfelklavieru restaurācijai var:
* Talsu novada muzejā ziedojumu kastē;
* Talsu novada fonda bankas kontā:
Nodibinājums “Talsu novada fonds”
Reģ.nr. 50008073841
AS SEB banka
Bankas konts LV87UNLA0050017096893
Maksājuma mērķis: “Ziedojums Talsu novada muzeja tāfelklavieru restaurācijai”.

/Rakstā izmantots publicitātes foto/
Iesaki draugiem:   Draugiem.lv

Piesakies jaunumu saņemšanai

Aktuālā informācija

Talsu novada V Iedzīvotāju foruma rezultāti

Muzikālās kāpnes, piknika parks, krāsainas ielas, krāsu ziedošanas punkts vecpilsētas atjaunošanai, gaisa tramvajs un kuršu pils projekcija Talsu pil

LASĪT TĀLĀK

Ātrās saites

Seko mums